Porady Bestkam

Czyli co warto wiedzieć
Mała architektura w ogrodzie
Jeżeli ogród ma być wygodnym miejscem wypoczynku, oprócz roślin powinny się w nim znaleźć urządzenia i budowle zwane małą architekturą ogrodową. Dobrze jest sporządzić projekt ogrodu i przed posadzeniem roślin wypełnić przestrzeń działki elementami małej architektury. Łatwiej jest wtedy utrzymać spójność kompozycji. Jeśli jednak nie jesteśmy zdecydowani, jak ma wyglądać ogród, możemy najpierw wybudować podstawowe elementy: ogrodzenie, nawierzchnie, schody, a potem wypełniać go etapami, w miarę pojawiających się potrzeb.
 
Mała architektura w ogrodzie a prawo.
 
Nie każdy obiekt w ogrodzie można zaliczyć do małej architektury, nawet jeśli potocznie jest tak nazywany. Według prawa budowlanego do małej architektury należą niewielkie obiekty, a szczególnie:
 
  • obiekty kultu religijnego, jak kapliczki, figury,
  • posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,
  • obiekty użytkowe służące rekreacji i utrzymaniu porządku: piaskownice, huśtawki, śmietniki.
 
Mała architektura na prywatnych działkach nie wymaga zgłoszenia ani pozwolenia na budowę. Tak, więc murki, pergole, grill, ognisko, strumyk można wykonać bez powiadamiania urzędu. Natomiast utwardzenie nawierzchni, zrobienie schodów wymaga zgłoszenia w starostwie.
 
Z kolei altany i oczka wodne są budowlami, które zależnie od wielkości trzeba zgłosić lub uzyskać pozwolenie na ich budowę. Altany o powierzchni do 10 m² wymagają tylko zgłoszenia, ale wyłącznie wtedy, gdy działka ma co najmniej 500 m² powierzchni i planujemy nie więcej niż jedną altanę na każdych 500 m² działki.
 
Dla oczek wodnych i basenów o powierzchni do 30 m² nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Wystarczy dokonać zgłoszenia w starostwie co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem robót. Jeśli w tym czasie urząd nie wyrazi sprzeciwu w formie decyzji, można przystąpić do robót. Większe obiekty (altany, oczka, baseny) będą wymagały pozwolenia, co wiąże się z koniecznością wykonania projektu budowlanego.

QR CODE BESTKAM

Image

RZETELNA FIRMA

NASZ FACEBOOK

© 2024 bestkam.pl All Rights Reserved.